У Твері за постановою прокуратури Центрального району міста демонтовані дві пам'ятні дошки зі стіни будівлі Тверського медичного університету, де в 1940 роки містилося обласне управління НКВС. На одній ыз них був напис: "У пам'ять про замордованих. Тут у 1930–1950 рр. було Управління НКВС-МДБ по Калінінській області та його внутрішня в'язниця". Інша дошка була безпосередньо присвячена розстріляним тут в 1940 році польським офіцерам і поліціянтам і мала напис російською та польською мовами: "Пам'яті поляків із табору Осташкова, убитих НКВС у Калініні заради застереження світу. Катинська родина". Пояснення такому серйозному дійству прокуратура дала просто сміховинне. Перша дошка нібито була встановлена не на той будинок (насправді за 30 років, що минули з часу встановлення дошок, змінилася нумерація). Щодо другої польської дошки прокуратура нібито не виявила документів, що підтверджують, що поляків розстрілювали саме в будівлі обласного НКВС.
Насправді більше 30 років тому слідство за допомогою опитування тоді ще живих свідків – офіцерів НКВС однозначно довело, що розстріли поляків відбувалися саме в цій будівлі. Докладні свідчення дав, зокрема тодішній керівник Калінінського УНКВС Дмитро Токарєв. Під редакцією історика Олександра Гур'янова, який очолював польську програму міжнародного товариства "Меморіал", торік вийшла книга пам'яті "Убиті в Калініні, поховані в Мідному", де зібрані майже 6,3 тис. біографічних довідок про розстріляних у Твері поляків.
Читайте також: Балтійські президенти нагадали світові таку незручну для Росії правду – Портников
Не дивно, що товариство "Меморіал", яке було одним із ініціаторів встановлення знятих табличок, виступило із заявою, де підкреслило: "Демонтаж цих дошок – не просто вандалізм. Це злочин проти історії, наруга над пам'яттю наших співгромадян і польських військовополонених, убитих у підвалах цього будинку, чергова спроба заперечення всім відомих і багаторазово доведених документально злочинів сталінського режиму. Удвічі огидно, що це було провокаційно приурочено до 75-ї річниці Перемоги. Тверська влада не зупинилися перед тим, аби спаплюжити наше свято. Якщо уряд Російської Федерації не зробить негайних і рішучих кроків, то на сторінках газет усього світу статті про ювілей Перемоги сусідитимуть із інформацією про знищення в Росії пам'яті про один із найтяжчих злочинів Другої світової війни".
Але подібні факти тверська влада вважає за краще ігнорувати. Ще гірше те, що ЗМІ, підконтрольні тверській обласній владі, одночасно надрукували надані згори однакові матеріали про те, що демонтаж табличок "став одним із кроків із відновлення історичної правди". Тут "Катинська справа" названа "фальсифікацією Третього райху", а вина за розстріл польських військовополонених покладається на Німеччину. У наявності пряма фальсифікація історії, що здійснюється в унісон міською прокуратурою та провладними медіа. Режим карантину дозволив провести цей акт вандалізму без зайвого галасу з гарантованою відсутністю акцій протесту. Очевидно, залишається питання, чи відбулася в цьому випадку ревізія історії з благословення федеральної влади, або це винятково ініціатива тверського губернатора й міської влади. Рада із прав людини та розвитку громадянського суспільства при президенті Росії заявила, що вважає неприпустимим "подібне стирання історичної пам'яті, зняття меморіалу, що нагадує про роки політичного терору".
РПЛ звернулася до керівництва окружної прокуратури із проханням перевірити законність й обґрунтованість розпорядження, яке лягло в основу дії керівництва вишу, якому довелося зняти зазначені таблички. За словами члена РПЛ, історика й телеведучого Миколи Сванідзе, те, що сталося – "це жахливо, це соромно, і це вимагає розгляду". З огляду на те, що РПЛ зараз – це організація, цілком підвладна Кремлю, не можна виключити, що тверські чиновники в цьому випадку виявили не санкціоновану Москвою самодіяльність, прокуратура Центрального округу їх і виправить, і меморіальні дошки повернуться на їх законне місце. Однак у подібний милостивий результат не дуже-то віриться.
Читайте також: Абсолютна зброя: триває справжня семантична війна за право викреслити ворога з реальності
Щось підказує, що федеральна влада про тверську ініціативу щонайменше була поінформована й мовчазно її схвалила. Але може бути й гірший варіант у тому разі, якщо команда про зняття меморіальних дошок була таємно направлена до Твері із Кремля. У такому разі, якщо раптом обурення громадськості, російської та міжнародної, буде настільки великим, що дошки доведеться повернути на місце, все те, що сталося, можна буде списати на надмірне завзяття місцевих властей. Але, боюся, що насправді таким чином Кремль відпрацьовує методику щодо усунення недогодної владі пам'яті про злочини радянської епохи, і насамперед – про злочини близьких російському президентові органів державної безпеки. Саме для цього й робиться поправка в російську конституцію, яка фактично забороняє будь-які відхилення від офіційного трактування вітчизняної історії.
Посол Польщі в Росії Влодзімеж Марчіняк щодо зняття меморіальних дошок заявив, що, оскільки тільки одна з них умовно "польська", тоді як інша – "російська", то "хоча зачеплена і польська сторона, але насправді мова йде не стільки про польсько-російську взаємодію, як про ставлення до російської історії в цілому. Це питання історичної самосвідомості, історичної пам'яті самих росіян". Він також звернув увагу на парадоксальну роль прокуратури в цій справі, де вона"в основному займається спростуванням доказів, що злочин мав місце. Але ж зазвичай прокуратури якраз розслідують такі події. У разі, коли тисячі осіб зникли, завданням прокуратури є пояснення того, що сталося. А тут прокуратура тільки перевіряє документи, які їй нададуть. Тим часом ми пам'ятаємо, що розслідування проводилося ще в 1990 роки, і свідки давали свідчення. Це питання правопорядку та правозастосування в Російській Федерації".
Факт приуроченості акту вандалізму до 75-річчя перемоги викликав досить різке зауваження польського посла: "Не хочу коментувати, як у даному випадку розуміють перемогу, якщо, щоб її відзначити, треба боротися з історичною пам'яттю. Але в мене складається враження, що чим більше в Росії йдеться про історичну пам'ять, тим виразніше бачимо прагнення забувати історичні факти й занурюватися в безпам'ятство". Й із цією думкою не можна не погодитися. Для того, щоб підтримувати імперський фантом "руского міра", Кремлю доводиться йти на суцільні історичні фальсифікації. І символічно, що 7 травня над Волгоградом з ініціативи місцевої влади на повітряній кулі пролетів величезний банер із портретом Сталіна.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і YouTube
Подписывайтесь на наш канал в Telegram! Новости политики - https://t.me/politinform_net