Росія концентрує війська для масштабного наступу в районі Лимана, Донецька область, маючи десятикратну перевагу в живій силі, повідомляє ISW.
Також командир 1-го штурмового батальйону 3-ї ОШБр Фокін стверджує, що Росія планує розпочати наступ у квітні. За його даними, в тилових районах РФ уже понад місяць проходять навчання добре укомплектовані резерви. Фокін зазначає, що атака очікується і в зоні відповідальності 3-ї ОШБр, зокрема на напрямку Борової в Харківській області.
Водночас голова «Центру боротьби з дезінформацією» Коваленко вважає, що наступ розпочнеться не у квітні, а в травні.
Прокоментувати ситуацію, що склалася на полі бою, From-UA попросив військового експерта Олега Жданова. Чи справді є підстави для хвилювання, що цьому сприяло, і чи свідчить це про відмову від мирних перемовин або переговорного процесу загалом?
— Ну, Путін і не збирався припиняти бойові дії проти нашої країни. Вчора Рябков фактично озвучив офіційну позицію. Він же заступник міністра закордонних справ РФ. Він повторив слова Путіна, що Росія згодна тільки на сталий мир на постійній основі, підписати мирний договір, який повинен усувати першопричини цієї війни. А першопричинами вони вважають нейтральний статус, обмеження армії і, найголовніше — визнання територій російськими, тих, які вони вписали у свою конституцію. А це фундаментально протилежне нашій позиції.
Я завжди казав, що не варто сподіватися, що Росія погодиться. У неї дедалі менше часу, вже трохи більше місяця залишається до 9 травня, і що Путіну казати з трибуни? Які в нього здобутки? Думаю, що лиманський напрямок був обраний як спроба досягти хоча б якихось успіхів на лінії фронту саме до цього «побєдобєсія», яке вони традиційно влаштовують у травні.
— Чи дійсно РФ має 10-кратну перевагу в особовому складі, як подає інформацію Інститут вивчення війни? І що тоді буде з таким наступом, якщо це дійсно так?
— В особовому складі – можливо, адже у них населення вчетверо більше, ніж у нас. Вони можуть собі дозволити оголосити призов в армію на 160 тисяч. А за статистикою, за перші пів року близько 50% призовників опиняються на службі за контрактом.
Що ж до демобілізації – навіть якщо російському солдату вдасться «відпетляти» від контракту протягом року і він повернеться додому, в чому я дуже сумніваюся, то після приїзду він зобов’язаний стати на військовий облік протягом трьох діб. Він прийде у військкомат – і тут же отримає повістку як мобілізований.
Тож призов — це фактично поповнення лав російської армії. Зараз вони пропонують зняти бронь зі студентів, а це величезна кількість молоді, яку можуть призвати. Плюс резервісти зараз проходять підготовку на полігонах.
Тому, на жаль, у плані особового складу російська армія дійсно може мати перевагу і на окремих напрямках навіть створювати десятикратну чисельну перевагу. Згадайте Бахмут — там на деяких ділянках була семикратна перевага в особовому складі.
— Щодо квітневого наступу. Чого чекати Україні, яка ситуація з ЗСУ? Чи готові ми до відбиття цього наступу, чи ні?
— Я думаю, що готові, адже зараз ми отримуємо доволі великі партії боєприпасів і озброєння. Це ще з часів Байдена. Ви ж не забувайте, що Трамп жодного цента не виділив на військово-технічну допомогу і не виділить. США можна закреслити. Там є довгострокові контракти на 2026–2027 роки, але обсяги озброєння та боєприпасів у них дуже малі.
У квітні ми дополучимо останні партії за програмою Байдена — і на цьому все. Але у нас є Європа. Судячи з тих цифр, які вони публікують, вона повністю готова компенсувати нам частку допомоги, яку раніше надавали США, і може взяти це на себе. Усе залежатиме від видів озброєння.
Чому лиманський напрямок? Тому що це північні ворота Слов’янсько-Краматорської агломерації — останнього найбільшого житлово-промислового масиву в Донецькій області. Плюс Лиман — це стратегічна дорога Харків – Донецьк, важлива логістична артерія.
Якщо подивитися на карту, то у разі успіху російської армії на Лимані наш Сіверський виступ автоматично опиняється в оточенні.
На торецькому напрямку вони не можуть нас продавити. Там нам, хоч і дуже важко, але ми тримаємось. Часів Яр їм також не вдається прорвати. А на Запоріжжі, наскільки я розумію, вони поки що не готові. Там багато особового складу, але не вистачає техніки й озброєння. Вони спробували — спочатку щось вдалося, але потім ми їх зупинили.
Тому Лиман залишається для них найбільш перспективним напрямком у плані конфронтації та спроби здобути хоч якісь результати до 9 травня.
— Тобто ви думаєте, що все ж таки може бути прорив?
Так, я думаю, що може бути спроба прориву на Лимансько-Сіверському напрямку. Але наявність касетних боєприпасів (для прикладу) — у ракетах, бомбах, артилерійських снарядах — може компенсувати їхню перевагу в особовому складі. Адже касетні боєприпаси призначені саме для боротьби з великою кількістю піхоти.
Подписывайтесь на наш канал в Telegram! Новости политики - https://t.me/politinform_net