Новости политики

Business Insider: Росія намагається виміняти у США «продавця смерті» Віктора Бута

24 июня
16:56 2020

Віктор Бут

Колишній морський піхотинець США Пол Велан був засуджений за шпигунство в Москві минулого тижня. Він не збирається подавати апеляцію на свій вирок у вигляді ув'язнення на 16 років. Натомість Велан сподівається, що США його обміняють.

"Сьогодні ми зустрічалися з Веланом в СІЗО і після обговорення було вирішено не подавати апеляцію на вердикт, тому що він не вірить у російське правосуддя", — сказав адвокат американця Володимир Жеребенков. "Він сподівається, що у найближчому майбутньому буде обмін на росіян, яких засудили в США", — додав він.

Як пише Business Insider, Велана арештували в Москві в кінці грудня 2018 року через звинувачення у "шпигунстві". У Росії стверджують, що його схопили з флешкою, на якій містилися російські державні таємниці. Сам Велан каже, що її підкинули в його кімнату російські знайомі. Майже одразу після оголошення вироку минулого тижня з'явилися розмови про те, що Велана підставили, щоб змусити США погодитися на обмін в'язнями. Наразі в американських в'язницях перебувають двоє громадян Росії, які дуже цікавлять російські спецслужби і президента Володимира Путіна.

Читайте також: The Washington Post: Путин взял в заложники американца. Похоже, Трампа это не беспокоит
Один з них — горезвісний продавець зброї Віктор Бут, який зараз відбуває 25-річний термін за спробу домовитися про поставки з терористичною організацією. А інший — Костянтин Ярошенко, який був засуджений до 20 років у федеральний в'язниці США за контрабанду кокаїну. За лічені дні після оголошення вироку Велану, російські дипломати почати тихо натякати на обмін американця на Бута. А деякі обговорення включали також Ярошенка в можливу угоду.

Про це Business Insider розповіли представники розвідки НАТО. Три офіцера говорили з журналістами на умовах анонімності. Один з них особисто брав участі у операції з вистеження Бута до арешту росіянина в 2008 році в Таїланді на вимогу Управління боротьби з наркотиками США.

"Росіяни добивалися обміну Бута відколи Трамп став президентом. Я особисто брав участь в деяких розмовах, де цю тему піднімали", — сказав офіцер розвідки з Бельгії.

Читайте також: Операция по вытягиванию из американской тюрьмы Бута и Ярошенко вступила в свою решающую фазу

Саме в цій країні Бут керував авіатранспортною організацією в 1990-х роках. Його бельгійська фірма була тісно пов'язана з контрабандою зброї й діамантів. Співрозмовник видання, який досі на службі, сказав, що за два десятиліття стало абсолютно зрозуміло, що Бут діяв під протекторатом і за підтримки російських спецслужб. За його словами, злочинця захищали "на найвищому рівні в Москві". "Бут був одним з перших гібридів, створених для змішання комерційних і розвідувальних операцій, яке ми бачимо в Росії", — сказав співрозмовник Business Insider, нагадуючи про агентів з приватного сектору, які працюють на уряд й військових РФ.
"Завжди було зрозуміло, що він активний учасник їхніх розвідувальних служб, навіть коли доставляв зброю по всьому світу під прикриттям Air Transport", — додав він, пояснюючи, що саме тому Росія дуже агресивно боролася проти екстрадиції Бута з Таїланду в США. Його обмін досі лишається пріоритетом. "Арешт Велана через очевидно сумнівні звинувачення дає росіянам шанс домовитися з Трамом, який активно підтримує такі угоди. Тому що вони йдуть на користь піару. А йому потрібні політичні перемоги з наближенням президентських виборів у листопаді", — сказав співрозмовник Business Insider.

Читайте також: Александр Коваленко: Россия для достижения своих внешнеполитических целей использует террористическую тактику захвата иностранных граждан

Буту лишилося сидіти у в'язниці США ще 18 років. Вашингтон і Москва мовчать про можливість його обміну. Але кілька чиновників сказали виданню, що внутрішні обговорення тривають.
Одна людина, поінформована про подробиці подій, розповіла Business Insider, що федеральні прокурори Південного округу Нью-Йорка, які висунули звинувачення проти Бута, намагаються організувати опір проти можливого обміну російського злочинця на Велана. Але їхні зусилля провалилися після зміни керівництва в їхньому відомстві після минулих вихідних. Директор лондонської фірми з питань безпеки Martello Risk Алекс Єрслі назвав потенційний обмін Бута абсолютно безвідповідальним, але цілком можливим, зважаючи на теплі відносини між Трампом і Путіним. Єрслі роками відстежував активність російського "збройного барона", будучи директором організації Global Witness, яка займалася розслідуваннями корупції.

Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і YouTube

Статьи по теме

Последние новости

    Гостиницы во Львове будут открыты 15 июля, детсады – 17 июля

18:36 Гостиницы во Львове будут открыты 15 июля, детсады – 17 июля

0 комментариев Читать всю статью

Мировой кризис уже наступил?

Коронавирус: Вы боитесь?