Ощадбанк та Укрексімбанк офіційно отримали у власність ТРЦ «Gulliver» у центрі Києва.
Після кількох років судових процесів та боротьби з боржниками державні Ощадбанк і Укрексімбанк нарешті офіційно стали власниками одного з найвідоміших торговельно-офісних комплексів України — ТОК «Gulliver», розташованого в Печерському районі столиці. За словами представників обох фінустанов, це стягнення за непогашеними боргами компанії ТОВ «Три О», яка зводила комплекс на кредитні кошти держави.
«Результат багаторічної боротьби»
«Після років боротьби державні Ощадбанк та наш Укрексімбанк отримали право власності на ТРЦ Gulliver у Києві — як стягнення за борги його бенефіціара. Це результат роботи команд обох банків, держави та юридичних радників», — зазначив член наглядової ради Укрексімбанку Олександр Бевз.
У банку пояснили: ТОК Gulliver був заставою за кредитом, наданим Ощадбанком компанії «Три О» ще до 2013 року. Йдеться про суму у 460 мільйонів доларів США, що пізніше була реструктуризована у понад 18 мільярдів гривень. Оскільки боржник своїх зобов'язань не виконав, банки запустили процедуру стягнення.
Приватизації не буде
У коментарі до допису Бевза членкиня наглядової ради Ощадбанку Роза Тапанова заявила, що приватизація Gulliver не передбачена.
«Управління та продаж», — так описала вона подальшу долю активу.
Орендарям ТОК Gulliver уже запропонували звернутися до юридичного радника Ощадбанку — компанії Sayenko Kharenko — для переоформлення договорів оренди. У банку попередили: немає жодних підстав сплачувати оренду попереднім власникам, адже об’єкт перейшов у власність держави.
Що передувало
У червні 2024 року суди передали Gulliver в управління АРМА в межах розслідування Бюро економічної безпеки. Правоохоронці підозрювали керівництво комплексу в ухиленні від сплати понад 146 млн грн податків. У травні 2023 року директору комплексу вручили відповідну підозру.
АРМА намагалася знайти управителя для комплексу через конкурс, однак обидва тендери завершилися безрезультатно — заявки не відповідали умовам.
Ринкова вартість комплексу, за оцінкою незалежного експерта, становить 7,6 млрд грн, а очікувані доходи — понад 17 млн грн на місяць.
Хто був справжнім власником?
За даними журналістського розслідування «Схем», фактичним бенефіціаром комплексу був Віктор Поліщук, ексвласник збанкрутілого банку «Михайлівський». У квітні 2025 року проти нього були запроваджені персональні економічні санкції.
Водночас, за даними сервісу YouControl, кінцевим бенефіціаром через ТОВ «Мобіл Вест» із часткою понад 40% був В’ячеслав Ігнатенко. Іншими учасниками товариства були компанії з Великої Британії, Кіпру та Британських Віргінських островів — типова офшорна схема володіння, що ускладнює встановлення реального власника.
Фінансовий стан компанії «Три О»
Хоча у 2024 році виручка ТОВ «Три О» зросла на майже 30% і склала понад 1,17 млрд грн, компанія все одно поглибила свої збитки — вони сягнули 1,39 млрд грн, що у 2,4 раза більше, ніж роком раніше. При цьому загальний обсяг довгострокових зобов’язань компанії на березень 2025 року складав понад 22 млрд грн, тоді як активи — лише 5,8 млрд грн.
Попри це, у першому кварталі 2025 року «Три О» продемонструвала несподіване покращення — прибуток склав понад 164 млн грн. Але це не врятувало компанію від втрати головного активу.
ТОК Gulliver, зведений у 2013 році, давно став символом сучасного Києва. І тепер він перейшов під контроль держави — фактично, як виплата боргу українським платникам податків.
Ще не підписані на наш Telegram-канал "Головні новини Києва – 44.ua"? Тоді долучайтесь, щоб бути в курсі усіх актуальних, важливих та перевірених новин Києва, Київської області та України.
Джерело: 44.ua
Подписывайтесь на наш канал в Telegram! Новости политики - https://t.me/politinform_net